6/10/2023

Hudební Odyssea: Pavel Steidl, Karel Košárek a jejich žáci

Koncertní cyklus Atria Žižkov & Akademie MenART představuje spolupráci mladých hudebníků a jejich mentorů.

 

Pátek, 6. října 2023, 18:00

 

Pavel Steidl - kytara

Karel Košárek – klavír

Irena Pohl Houkalová - zpěv

A stipendisté Akademie MenART

 

Partnerem večera je Concertino Praga a Český rozhlas Vltava. Večerem provází redaktor Mozaiky ČRo Vltava Daniel Jägr.

 

Vstupenky

 

 

Kytarový virtuos Pavel Steidl se s lehkostí pohybuje mezi žánry a do této hry zve Karla Košárka, proslulého svým citem pro interpretaci. Oba přátelé tak slibují mimořádný zážitek z hudební pouti napříč staletími. Mladou generaci vedou způsobem, který by si každý přál, oba shodně hledají  cestu jak „objevovat pravidla, která snad najdeme jen hluboko v srdci, na cestě, která nezná konce,“ komentuje Pavel Steidl.  Na podiu je tento večer doplní jejich stipendisté z MenARTu. 

Mentoři

Pavel Steidl se stal vítězem legendární kytarové soutěže Radio France de Paris v roce 1982. Tento úspěch mu definitivně otevřel cestu k mezinárodní kariéře. Stal se jedním z nejznámějších kytarových intepretů své generace. V roce 1987 se rozhodl emigrovat do Nizozemí, kde si po letech studia a čerpání inspirace od různých umělců vytvořil svůj vlastní styl, který respektuje autentickou interpretaci kytarové literatury 19.století na dobové nástroje.  Věnuje se i sólové soudobé hudbě, nevyhýbá se worldmusic. Maximálně využívá zvukových barevných možností kytary. Pavel Steidl také komponuje a svými skladbami často obohacuje svůj koncertní repertoár.

Často hraje v nejrůznějších komorních souborech, kde spolupracuje s takovými umělci jako je například Carlo Domeniconi nebo Edin Karamazov. Je členem European guitar quartet. 

 

Karel Košárek, klavírista, má pověst interpreta s mimořádným rozsahem koncertních aktivit, patří též mezi nejžádanější komorní hráče. Spolupracuje s věhlasnými orchestry, ale též s předními českými pěvci, především Magdalenou Koženou, Romanem Janálem či Soňou Červenou, a doprovází renomované instrumentalisty jako Jiřího Bártu či Radka Baboráka. Je velmi ceněným interpretem zejména děl hudební moderny 20. století, tedy skladeb od Benjamina Brittena, George Gershwina, Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů nebo Leonarda Bernsteina. Často premiéruje také soudobou hudbu. 

 

Irena Pohl Houkalová studovala zpěv na pražské HAMU a na Hochschule für Musik v Karlsruhe. Je držitelkou ceny Českého rozhlasu, ceny J. Novotné, Ceny Nadace B. Martinů a dalších. Jako sólistka vystoupila v řadě produkcí i několika mezinárodních festivalech v Čechách a v zahraničí. Na svém kontě má řadu premiér vokálních děl. Na půdě tzv. historicky poučené interpretace spolupracovala se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum či Capella Regia musicalis aj. S řadou instrumentálních kolegů se věnuje interpretaci písňové tvorby a komorní hudbě. Profesně se orientuje především na vedení projektů v oblasti uměleckého vzdělávání a pedagogickou praxi Je ředitelkou celostátního festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu M. Kožené, stojí ve vedení klasické hudby ve Stipendijní akademie MenART, vyučuje na ZUŠ Pštrossova v Praze. Je častou interpretkou i iniciátorkou uměleckých projektů ve prospěch potřebných. 

Hudební odyssea

Tato koncertní řada vypráví o setkávání mistrovství současné umělecké špičky, společné vášně a jiskřivé energii nejmladší generace. Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Společně

se zanoří do fascinujících témat, které studium umění nabízí a které otevírá otázky samé podstaty našeho lidství a snažení. Na pódiu se během večera vystřídají jak mentoři, tak jejich žáci ve společně sestaveném programu.

 

Vstupenky  

 

 

Program večera

Johann Kaspar Mertz: Liebeslied, Romance, Scherzo
PAVEL STEIDL kytara

Bedřich Smetana: V Čechách, cyklus Sny
BERENIKA KUČEROVÁ klavír

Augustín Barrios Mangoré: La Catedral - I. Prelude, III. Allegro solemne
ADAM SLUNEČKO kytara

Johannes Brahms: Vergäbliches Ständchen, op. 84, Wie melodien zieht es mir, op. 105, Immer leiser wird mein Schlummer, op.105, Das Mädchen spricht, op. 107 
IRENA POHL HOUKALOVÁ soprán
KAREL KOŠÁREK klavír

přestávka

Carlo Domeniconi: Piccole musiche - č. 9,11,12
ADAM SLUNEČKO A JAN HRON kytary

George Gershwin: Preludium
Fryderyck Chopin: Fantasie - Impromptu (op. 66)
ARNOŠT MATĚJ NIMRICHTR klavír

Anonym: Drewries Accordes
PAVEL STEIDL, ADAM SLUNEČKO kytary

Franz Schubert: Sonata Arpeggione – výběr
PAVEL STEIDL kytara
KAREL KOŠÁREK klavír

 

 

Další koncert:

Pátek 10/11/2023 - Hudební Odyssea: Beata Hlavenková a její žáci