26/1/2024

Hudební Odyssea: Ivo Kahánek, Jan Ostrý a mladí

Hudební Odyssea:

Ivo Kahánek, Jan Ostrý a mladí 

"Koncertní cyklus Atrium Žižkov & Akademie MenART představuje spolupráci mladých hudebníků a jejich mentorů." 

 

Pátek, 26. ledna 2024, 18:00 

 

Ivo Kahánek – klavír 

Jan Ostrý – flétna 

Silvie Ježková – klavírní spolupráce 

a mladí z Akademie MenART: 

Denis Stefanov, Semjen Yakimov, Nora Lubbadová, Magdaléna Kovářová, Vivi Nguyen, Sweg Trio, Johana Švejnohová, Alice Štěpánková, Štěpánka Petrová

 

Dvě významné osobnosti české klasické scény a mentoři Akademie MenART chystají již podruhé tento společný večer. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysá podpora, kterou věnují nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ doplňuje zakládající mentor Akademie MenART Ivo Kahánek. 

 

Na podiu je tento večer doplní mladí hudebníci z MenARTu.  

Mladistvou virtuositu představí nadaní klavíristé, laureáti řady ocenění ve svých věkových kategoriích:  Denis Stefanov a  Semjen Yakimov z Gymnázia Hlavního města Prahy, kteří studují pod vedením pedagogů Petra Toperczera a Libuše Tiché, Nora Lubbadová ze ZUŠ Olešská, kde ji vede pedagožka Jaromíra Šnederflerová Tuto trojici doplní mladičké Magda Kovářová ze ZUŠ Frýdek - Místek pod vedením pedagožky Libuše Vondráčkové a Vivi Nguyen ze ZUŠ Jižní město, která pracuje v klavírní třídě Jarmily Holcové.  Koncert otevře Sweg Trio příčných fléten ze ZUŠ Vysoké Mýto, které vede pedagožka Lada Štěpánková Polcarová. Na flétnu se představí ještě letošní stipendistka, mladičká Johana Švejnohová ze ZUŠ Česká Lípa, kterou vede pedagožka  Michaela Mühlhansová, společně se svým pedagogem nyní již na Pražské konzervatoři  Janem Ostrým vystoupí jeho nynější žákyně Alice Štěpánková, absolventka ZUŠ J. A. Komenského Studénka ve flétnové třídě Markéty Tulejové. Na příčnou flétnu se také představí Štěpánka Petrová ze ZUŠ Jihlava, pod vedením pedagožky Dany Slavíkové.

 

Tato koncertní řada vypráví o setkávání mistrovství současné umělecké špičky, společné vášně a jiskřivé energii nejmladší generace. Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Společně se zanoří do fascinujících témat, které studium umění nabízí a které otevírá otázky samé podstaty našeho lidství a snažení. Na pódiu se během večera vystřídají jak oba mentoři, výsostní interpreti, tak i jejich absolventi, mladí z Akademie MenART ve společně sestaveném programu. 

 

Ivo Kahánek je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Patří k umělcům, kteří přirozeně spojují naprosto skvělé technické zvládnutí hry s působivou interpretací nevšední emocionální síly a hloubky. Kahánek uvádí se zralým technickým nadhledem takřka vše od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě a ve světě je považován přímo za specialistu na interpretaci české hudby. Díky svému daru okamžitě navázat citovou vazbu s publikem si však vydobyl pozici interpreta, od něhož publikum slyší rádo cokoli, protože to zkrátka stojí vždy za to. 

Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. Je vyhledávaným pedagogem, sólovým i komorním hráčem. 

Silvie Ježková absolvovala studium hry na klavír na pražské konzervatoři (E. Boguniová) a Akademii múzických umění (Doc. Boris Krajný a Prof. Ivan Klánský). V hudebním vývoji ji velmi obohatilo setkání s předními osobnostmi světové komorní hudby. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů .Soustavně se věnuje komorní hře v různých nástrojových kombinacích. Dlouhodobě spolupracuje s houslistou Romanem Patočkou, je též klavírní partnerkou Jana Ostrého. Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, v Paříži a dalších. Natočila snímky pro ÖRF, Radio 4 Netherlands a Český rozhlas. Od roku 2000 působí Silvie Ježková na Pražské konzervatoři a je vyhledávanou korepetitorkou na mezinárodních mistrovských kurzech. 

 

Program 

Johan Christian Bach (1735-1782): Sonáta C Dur: Allegro

Alice Štěpánková (absolventka ZUŠ Jihlava, ped. Dana Slavíková, Pražská konzervatoř, ped. Jan Ostrý)

a Jan Ostrý – příčné flétny

Silvie Ježková – klavírní spolupráce

 

Domenico Scarlatti  (1685-1727): Sonáta E dur

Robert  Schumann (1810-1856): „Dítě usíná“  z cyklu Dětské scény

Francis  Poulenc  (1899-1963): Večery v Nazelles, FP 84, č. 1 Vif et gai

Vivi Nguyen – klavír (ZUŠ Jižní Město, ped. Jarmila Holcová)

 

Dominik Josef Škroup (1766-1830) : Koncert G Dur: Allegro              

Johana Švejnohová – příčná flétna (ZUŠ Česká Lípa, ped. Michaela Mühlhansová)

Silvie Ježková – klavírní spolupráce

 

Bedřich Smetana (1824-1884) - Vzpomínka op. 4, č. 3 (z cyklu Črty)

Isaac Albéniz (1860-1909): Malagueña op. 165, č. 3

Magdaléna Kovářová – klavír (ZUŠ Frýdek - Místek, ped. Libuše Vondráčková)

 

Bedřich Smetana (1824-1884): V Čechách (z cyklu Sny)

Macbeth a čarodějnice

Ivo Kahánek – klavír

 

přestávka

 

Jiří Hudec (nar. 1953): Impromptus, č.3

Gregory Yasinitsky (nar. 1953): Jazz suite: Southern Exposure

SWEG TRIO: Markéta Pešková, Anna Salášková, Denisa Müllerová – příčné flétny

 

Sergej  Rachmaninov (1873-1943): Etuda es moll op. 39 č. 5.

Semjen Yakimov – klavír (Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy, ped. Libuše Tichá)

 

Albert Périlhou (1846 – 1936): Ballada pro flétnu a klavír

Štěpánka Petrová – příčná flétna (ZUŠ Jihlava, ped. Dana Slavíková)

Silvie Ježková – klavírní spolupráce

 

Sergej Prokofjev (1891-1953): Sonata č.1, op.1

Denis Stefanov – klavír (Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy, ped. Petr Toperczer)

 

Bedřich Smetana (1824-1884): České tance 2. řada op. 21: II Slepička    

Ferenz Liszt (1811- 1886): Transcendental Études, č. 1                            

Nora Lubbadová – klavír (ZUŠ Olešská, ped. Jaromíra Šnederflerová)

 

Gabriel Fauré (1845-1924): Fantazie, op. 79 pro flétnu a klavír

Jan Ostrý – příčná flétna, Ivo Kahánek - klavír

 

 

Další koncerty této řady: 

 

12/4/2024 Radka Fišarová 

11/10/2024 – Michaela Fukačová a Pavel Steidl  

22/11/2024 – Jan Fišer a Jiří Kabát