27/1/2023

Hudební Odyssea: Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý a jejich žáci

Koncertní cyklus Atria na Žižkově & Akademie MenArt představuje spolupráci mladých hudebníků a jejich mentorů.

Pátek, 27. ledna 2023, 18:00

 

Ivo Kahánek – klavír

Jan Fišer – housle

Jan Ostrý – flétna

A stipendisté Akademie MenART

 

Partnerem večera je Concertino Praga a Český rozhlas Vltava

Večerem provází redaktor Mozaiky ČRo Vltava Daniel Jägr.

 

Tři nepřehlédnutelné osobnosti české klasické scény a mentoři Akademie MenART, Ivo Kahánek, Jan Fišer a Jan Ostrý, které pojí dlouholeté přátelství, chystají tento společný večer. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysost vůči nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ doplňuje Ivo Kahánek.

 

Na podiu je tento večer doplní jejich stipendisté z MenARTu:

Mladistvou virtuositu představí klavíristé Johana Vítová ze ZUŠ Ilji Hurníka a Semjen YakimovGymnázia Hlavního města Prahy, koncert otevře společně se svým mentorem flétnistka Adéla Vrátilová, která pod jeho vedením studuje již na pražské konzervatoři. Na flétnu se představí ještě Evelyna Anežka Semrádová ze ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích. Partnery koncertního mistra Jana Fišera budou tento večer již velmi zkušený mladý houslista Matej Pčolinský z Gymnázia Hlavního města Prahy.

  

Program: J. C. F. Bach, G. F. Telemann, J.S. Bach, F. Chopin , C. Debussy, F. Poulenc  a další.

 

Hudební odyssea

Tato koncertní řada vypráví o setkávání mistrovství současné umělecké špičky, společné vášně a jiskřivé energii nejmladší generace. Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Společně se zanoří do fascinujících témat, které studium umění nabízí a které otevírá otázky samé podstaty našeho lidství a snažení. Na pódiu se během večera vystřídají jak mentoři, tak jejich žáci ve společně sestaveném programu.

MentořI

Ivo Kahánek je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Patří k umělcům, kteří přirozeně spojují naprosto skvělé technické zvládnutí hry s působivou interpretací nevšední emocionální síly a hloubky. Kahánek uvádí se zralým technickým nadhledem takřka vše od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě a ve světě je považován přímo za specialistu na interpretaci české hudby. Díky svému daru okamžitě navázat citovou vazbu s publikem si však vydobyl pozici interpreta, od něhož publikum slyší rádo cokoli, protože to zkrátka stojí vždy za to.

Jan Fišer patří mezi nejvýraznější představitele generace mladých českých houslistů. Má za sebou spoustu úspěchů z mnoha mezinárodních soutěží a zkušeností ze spolupráce s celou řadou předních domácích i zahraničních orchestrů. Šíře jeho aktivit ho jednoznačně řadí mezi všestranné umělce. Byl dlouholetým koncertním mistrem PKF – Prague Philharmonia, se kterým spolupracuje taktéž jako příležitostný dirigent a sólista. V roce 2020 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je vyhledávaným sólistou a komorním hráčem, a to nejen na housle, ale též violu, a v posledních letech se prosazuje rovněž jako umělecký vedoucí a dirigent. A aby toho nebylo málo, založil spolu s klavíristou Ivem Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem Dvořákovo trio považované za jeden z vůbec nejlepších českých komorních souborů.

Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. Je vyhledávaným pedagogem, sólovým i komorním hráčem.

  

Další koncerty této řady:

Pátek 14/4/2023 - Hudební Odyssea: Michaela Fukačová, Karel Košárek a jejich žáci

Pátek 6/10/2023 - Hudební Odyssea: Pavel Steidl, Karel Košárek a jejich žáci

Pátek 10/11/2023 - Hudební Odyssea: Beata Hlavenková a její žáci

 

Vstupenky je možné zakoupit zde.