7/9/2022

V. ročník Stipendijní Akademie MenART odstartoval tradičně v Kroměříži

Na konci léta jsme s velkou radostí odstartovali v pořadí V. ročník stipendijního programu Akademie MenART pro nadané žáky a jejich pedagogy. V letošní hvězdné sestavě jsme v roli mentorů přivítali 15 osobností české umělecké scény. Společně předají své bohaté zkušenosti 330 stipendistům ze základních uměleckých škol z celé ČR.

 

V sobotu 20.8.2022 odstartovala svoji roční cestu skupina velice nadaných hráček a hráčů na violoncello pod vedením první dámy české violoncellové školy, Michaely Fukačové. Intenzivně nabitý prodloužený víkend prožili žáci i jejich pedagogové v úzkém semknutí s mentorkou v Kroměříži nejen prací na technice a interpretačním umění, ale též mnoha společnými rozhovory a prohlídkou krásné Kroměříže. 

Ve dnech od 22.8. do 24.8.2022 hostila skupinu dvaceti stipendistů výtvarného oboru, kteří pracovali pod vedením multižánrového umělce Milana Caise, ZUŠ v Bechyni ve svých krásných gotických prostorách bývalého kláštera. Jejich úvodní soustředění poukázalo na pestrost výtvarných technik i přístupů k výtvarnému oboru. 

O prodlouženém víkendu 26.8.- 28.8. 2022 se centrem uměleckého sdílení již tradičně stala Kroměříž, která ve svých prostorách Základní umělecké školy a konzervatoře přivítala mladé nadané adepty umění pod vedením  klavírních virtuosů Iva Kahánka a Karla Košárka, koncertního mistra České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslisty Jana Fišera, zpěvačky Radky Fišarové, skladatelky a interpretky Beaty Hlavenkové, kytaristy Pavla Steidla, výtvarníků Galiny Miklínové a Pavla Mrkuse a choreografa Jana Kodeta.

Úvodní setkání v Kroměříži se neslo ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství. Páteční odpoledne, které bylo věnováno úvodním hodinám a seznamováním se v jednotlivých skupinách, bylo završeno společenským setkáním všech stipendistů a debatou s mentory a vedením Akademie MenART v krásném prostoru auly Arcibiskupského gymnázia, kde byla i většina stipendistů ubytována.  Sobotní program byl doslova nabitý od rána až do pozdního odpoledne intenzivní prací v jednotlivých skupinách, kterou uzavřela organizovaná prohlídka Květné zahrady, obohacená o krásné vystoupení kytaristy Pavla Steidla v malebném prostoru rotundy uprostřed zahrady. O vyvrcholení celého dne se se postarala výtvarná sekce pod vedením Pavla Mrkuse společně se stipendisty Beaty Hlavenkové v podobě krásné světelné instalace s hudebním doprovodem v podloubí Muzea Kroměříž. V neděli odpoledne odjížděli do svých domovů stipendisté s mnoha podněty i úkoly a věříme, že především s krásnými zážitky a energií, která je bude provázet nadcházejícím školním rokem. 

První zářijový prodloužený víkend patřil mladým divadelníkům ze ZUŠ Veselí nad Moravou, kteří měli mimořádnou příležitost zahájit svoji roční cestu pod vedením herce Ondřeje Nosálka v oblíbeném pražském divadle Minor. Na svá úvodní setkání letošního ročníku se ještě těší stipendisté pěvkyně  Kateřiny Kněžíkové a orchestry, o jejichž umělecký růst bude v tomto školním roce pečovat dirigent a sólohornista Radek Baborák.