Radka Fišarová a Pavel Borský

MenART+ seminář: Zpěv

Kapacita semináře je v tuto chvíli zcela naplněna. Máte-li o dané téma zájem napište, prosím, na info@menart.cz a doporučujeme sledovat naše novinky.

Seminář Výuka zpěvu v rozdílných žánrech

Radka Fišarová si jako hosta celodenního semináře zve zkušeného pedagoga Pavla Borského. Ve společném dialogu se chtějí věnovat tématům výuky zpěvu v závislosti na rozdílných žánrech, ale zejména rozebírat konkrétní témata a dotazy účastníků semináře a řešit je na cílených příkladech práce se studenty.

Seminář je akreditován MŠMT v rámci dalšího vzdělávání pedagogů. 

Radka Fišarová

Zpěvačka Radka Fišarová, uhrančivá dáma české muzikálové scény, zpívá a koncertuje od dětství. Díky muzikálovému představení Edith – vrabčák z předměstí (2000, plzeňské divadlo J. K. Tyla) se začala věnovat šansonu, žánru, jenž v současné době plní program jejích koncertů s jazzovým kvartetem a akordeonem a jejž interpretuje s takovou přesvědčivostí, že jí leckdo neřekne jinak než prostě „česká Edith Piaf“. Ale zúžit její hudební aktivity na muzikálovou scénu a repertoár legendární šansoniérky by rozhodně nebylo fér. Její začátky jsou spjaty s folkem a country, spolupracuje s celou řadou muzikantů napříč žánry, symfonickými orchestry, otevírá šansonům nové cesty díky netradičním aranžím (například ve spolupráci s předním skladatel Alešem Březinou na CD Rendez-vous) a nedílnou součástí jejího repertoáru je i vlastní autorská tvorba.

Radka Fišarová se zpěvem začala v pěti letech ve sboru Bambini di Praga, zároveň navštěvovala LŠU obor zpěv a kytara. Ve dvanácti letech založila vlastní country kapelu Auris, s níž vyhrála proslulou autorskou soutěž Porta a natočila i své první album Město. Vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a ještě během studia nazpívala písně k filmové adaptaci Škvoreckého povídky Eine kleine Jazzmusik a prvně nakoukla do muzikálové branže díky roli v české verzi muzikálu Hair. V pouhých dvaceti letech uspěla v konkurzu na svou první hlavní roli v životě – roli Evity ve stejnojmenném muzikálu a stala se nejmladší představitelkou této role vůbec. Její sólová diskografie vychází především z francouzského šansonu (Pocta Edith Piaf, Paris Paris, Pod pařížským nebem, Rendez-vous, Madamme de Paris, Život v růžích), hostovala však na řadě nahrávek různých žánrů (Velvet revolution, Ozvěny z kamene, Hladina zvlněná, Čarovánky). Propůjčila svůj hlas několika postavám animovaných filmů z produkce Disney (Rebelka, Popelka 2, Zvonilka 2, My Little Pony a další.)

Radka Fišarová má za sebou již dlouhou řadu muzikálových rolí (Káča v Divotvorném hrnci, Kleopatra a Fulvia v muzikálu Kleopatra, Vypravěčka v Řeku Zorbovi, Anna ve Třech mušketýrech, Alžběta v Rebelech, Esmeralda v Quasimodovi, dvojrole Heleny/Edity v Elixíru života, Mamma Mia, Romeo a Julie). Vyzkoušela si však také operu (Montezuma Lorenza Ferrera v Národním divadle v Praze), účinkovala v projektu Bernsteinova mše, pod taktovkou Caspara Richtera, a zahrála si hlavní roli i v inscenaci, s hudbou Petra Maláska, Lucrezia Borgia (Národní divadlo Praha). Spolupracovala s Clarinet Factory, formací proslulou multižánrovými projekty. Několik let moderovala Noční Mikrofórum na Dvojce Českého rozhlasu. Se skupinou českých výtvarníků ve spolupráci s Galerií La Femme vystupovala na vernisážích v Brazílii, Kanadě či Ekvádoru.

Účinkovala v představeních Edith – vrabčák z předměstí (Nové divadlo Plzeň), Evita (Divadlo Studio Dva), Muž se železnou maskou, Kvítek Mandragory a v dalších představeních v divadle Broadway.  V současné době koncertuje s programem Pocta Edith Piaf na Malé scéně Studia Dva a na Tvrzi v Divicích, a také s programy Madamme de Paris, či Evita-seňora de Argentina, společně s běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinkým a doprovodnou kapelou (Ondřej Kabrna – klavír, Miroslav Linka – kytara, Petr Dvorský – kontrabas, Radek Doležal – bicí, Dominik Budlovský – step). V minulém roce vydali ve spolupráci s Divadlem Studio Dva nové CD s názvem Krámek s nadějí.S koncertním česko-francouzským programem též často hostuje s filharmoniemi u nás a na Slovensku.

Výraznou kapitolou v jejím profesním životě je také pedagogická činnost (Pražské konzervatoři, KJJ, workshopy v rámci projektu festivalu ProArt, mistrovské kurzy – spolupráce se ZUŠ Natanael). V současné době působí, jako asistent pedagoga a vyučuje zpěv na VOŠH.

Je autorkou úspěšné hudební soutěžní výzvy pro hudebně nadané děti Chci Tě slyšet (2021)!