MgA. Dita Kándlová 

MenART+: MOJE TĚLO – MŮJ NÁSTROJ / TĚLO – OPORA PRO HLAS 

Průpravná a kompenzační cvičení pro hru na hudební nástroje a zpěv

Galerie HAMU, Malostranské náměstí 258/13, Praha 1

10:00 přednáška s praktickými ukázkami (120 min.) 

12:20 – 16:00 individuální konzultace pro zájemce (á 20 min. blok) 

Trávíte hodiny času u svého milovaného nástroje? Logicky tak jednostranně zatěžujete své tělo. Věnujete mu pak dostatečnou péči, aby vám bylo oporou? Ověřte si, že na to jdete správně na semináři s následnou možností individuální konzultace. Načerpejte inspiraci pro každodenní účinnou rutinu.

Na základě oblíbených webinářů otevíráme přednášku zaměřenou na cílené školení pohybu doplněnou o možnost osobní konzultace s lektorkou. 

Cena pouze přednáška: zvýhodněná pro stipendisty MenART 200 Kč/ ostatní 250 Kč

Cena přednáška a konzultace: zvýhodněná pro stipendisty MenART 400 Kč/ ostatní 500 Kč

 

Všichni víme, že péče o tělo a jeho dobrou fyzickou kondici je nezanedbatelná součást zdravého životního stylu. Přesto se na péči o tělo v kontextu dlouhodobého jednostranného zatížení při cvičení a hře na hudební nástroje často zcela zapomíná nebo se o ní dokonce vůbec nemluví. V zahraniční běžná praxe, jak přistupovat ke svému tělu a pomocí cvičení předcházet zdravotním problémům je u nás opomíjená, přitom by se neměla týkat jen profesionálních hráčů, ale zejména také studentů a žáků, kteří u nástroje tráví hodiny času a tím zcela logicky své tělo jednostranně zatěžují.  

Stejně tak je vědomá práce s vlastním tělem naprosto zásadní pro každého zpěváka. Cítíme-li se dobře a „doma“ ve vlastním těle, stane se pro nás dýchání a pohyb na jevišti přirozenou součástí našeho projevu. Svému hlasu tak dáme pevný základ a volnost, který náš výkon posune vpřed. Přirozená schopnost práce s tělem byla někomu dána do vínku, zatímco někdo na ní musí více pracovat, pro všechny je však tato cesta otevřená, naše tělo by nemělo být překážkou, ale přítelem. 

 

OBSAH PŘEDNÁŠKY 

1. část:

Průpravná a kompenzační cvičení pro hru na hudební nástroje a zpěv – cílené školení pohybu včetně praktických ukázek

  • Průprava a kompenzace 
  • Základní nastavení těla 
  • Průprava a kompenzace bederní páteře 
  • Průprava pro optimální nastavení horních žeber a hrudní páteře 
  • Průprava a kompenzace ruky 
  • Otázky a diskuse

2. část:

Individuální konzultace

Konzultace budou probíhat ve 20 minutových blocích v čase od 12:20 do 16 hodin a jsou určené pro 1 osobu. Student může být v doprovodu rodičů či pedagoga. Přihlašování na konkrétní čas bude možné až po uzavření přihlášek. 

Dita Kándlová je tanečnice a lektorka, narodila se v Plzni.  

Vystudovala Taneční konzervatoř v Praze obor moderní a lidový tanec a Akademii múzických umění obor pedagogika moderního tance. V dětství se věnovala moderní gymnastice.  

Během studia se začala aktivně věnovat studiu španělských tanců  a pokračovala také ve studiu flamenca v jižním Španělsku. Absolvovala stáže v Los Angeles a New Yorku.  

První angažmá získala v Jihočeském divadle, působila v muzikálových představeních a nezávislých divadelních a televizních projektech. V rámci asistence a pohybové spolupráce v Národním divadle a Hudebním divadle Karlín. V minulosti byla také lektorkou pohybových lekcí ve World Class fitness, Balance klubu Brumlovka a Taneční konzervatoře v Praze jako pedagog taneční gymnastiky pro moderní tanec. 

Aktuálně je pedagožkou Pražské konzervatoře a lektorkou vlastního tanečního studia Influencia.  

V loňském roce úspěšně absolvovala I. cyklus fyziopedagogiky švýcarského konceptu Spiral Dynamic v jehož studiu v současné době dále pokračuje. Vzhledem ke svým bohatým pohybovým zkušenostem se zaměřuje na cílenou fyzioprevenci a kompenzaci jednostranného zatížení.