Šimon Brejcha

MenART+: Grafická alchymie

Sobota 9. 3. 2024, od 10h do 16h

GHMP, Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13, Praha 1 

Cena 250 Kč/ student, 500 Kč/ pedagog

Šimon Brejcha pochází z Karlových Varů. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Praze a své výtvarné zkušenosti dále prohluboval v rámci stipendií v mnoha zahraničních ateliérech. Je bytostný grafik. Každý předmět, který mu projde rukama, zkoumá, zda není vhodný k otisku. Tradiční grafické techniky mu k tomu ale nestačí. Když pracuje s dřevořezem – tak rovnou s řetězovou pilou, když rozměrný grafický obraz – tak na plátno obřích rozměrů, když hlubotisk – tak na samé hranici technických a fyzických možností. Hledání limitů tisku přivedlo Šimona Brejchu k objevování nových technologických postupů. Grafiku totiž nechápe jako příležitost k zmnožení drobnokresby, jakkoli ho i tento způsob práce fascinuje. Zajímá jej spíše zmnožení a vrstvení námětu na velkých formátech, což mu umožňuje zkoumat rytmus a hloubku obrazu i proměnu významu tisknutých elementů. Jak sám říká: „Vytisknout jeden trn je významově zcela jiného, než když vytvořím celé trnové pole.“ 

Pro jeho uměleckou práci je typický zájem o experimentování s technologickými postupy a využívání autorských grafických technik pro vytváření velkoformátové grafiky. Jeho díla bývají často zastoupena na významných mezinárodních výstavách grafiky (Japonsko, Čína, USA, Rakousko, Polsko...) a byla vícekrát oceněna na Grafice roku v Praze. V letech 2017, 2019, 2020 byl nominován na Cenu Vladimíra Boudníka.  

Odkazy: http://www.simonbrejcha.cz/ 

Zobrazit více »

Obsah přednášky

Na úvod se vám pan Brejcha představí připravenou prezentaci výběru ze své tvorby. Kritériem pro jeho výběr jsou použité grafické techniky, které budou hlavním tématem setkání. Jednotlivé techniky nahrazující akvatintu, mezzotintu, umožňující strukturální či aktivní grafiku tak, aby se daly realizovat v prostředí školy, vám následně představí na ukázkách (postupka práce). Představí vám ale také originální postupy a některé z autorů, kteří těchto technik využívali. Odnesete si „kuchařku“ s recepty a návody. Hovořit se bude také o jeho badatelském přístupu ke grafice a o zaměření jeho tvorby.  

Nejvíce se člověk naučí povídáním nad konkrétními ukázkami. Proto tedy odpoledne dostanete prostor vy a vaši žáci či studenti. Těm, kdo najdou odvahu představit své práce ostatním, se dostane od pana Brejchy cenných rad, doporučení i vyzdvižení silných stránek jejich přístupu. Pokud byste s ním chtěli zkonzultovat své vlastní techniky či práce, dostanete prostor také. Přivezte ukázky či vzorky. 

Sobota 9. 3. 2024, od 10h do 16h

GHMP, Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13, Praha 1 

Cena 250 Kč/ student, 500 Kč/ pedagog