Štěpánka Stein

fotografie

Módní fotografie se během několika posledních desítek let zařadila do významných světových sbírek. Její role tak zákonitě posílila ve všech aspektech globálního nahlížení na uměleckou tvorbu. Inspirace dost často vychází ze zobrazování reality, která je kombinovaná s prvky stylizace. Trendy se stále vzdalují a vrací, zůstává však podstatné – soustředění na kvalitu nápadu a výběr modelů. Role stylingu a make-upu je velmi proměnlivá a zatížená trendy, přirozenost se střídá s expresivním a přesyceným a naopak.  

Při našich setkáních se student i pedagog seznámí s přední světovou módní fotografií, tradiční avantgardní magazínovou tvorbou, prací světových artdirectorů. (Vogue, Elle, Harpers Bazaar, November magazine, Benetton, Ogylvy, MarcBBDO).  

Současně proběhnou praktika v podobě inscenované módní fotografie zaměřené na externí osvětlení a možné způsoby přístupů ke světlu.  

Prakticky bude workshop zaměřen na realizaci fiktivního módního časopisu a studenti budou vytvářet koncepci v přímé závislosti na kreativním nápadu a dokonalém řemeslném zpracování. 

Ráda bych studenty motivovala k experimentu a kreativitě, zároveň však neopominu důraz na řemeslo, které je nedílnou součástí našeho oboru. 

MgA. Štěpánka Stein je česká fotografka žijící a pracující v Praze. V letech 1990–1994 se věnovala studiu fotografie na SPŠG. Odtud pak pokračovala ve studiu v ateliéru prof. Pavla Štechy na VŠUP, které v roce 2001 úspěšně zakončila. Její zájem o sociologické sondy jí přivedl i na FFUK k doktorandském studiu oboru sociologie. 

Ve své práci se zaměřuje na dokument, portrét, reklamní a módní fotografii. Již od dob studií se zabývá také zachycením prací českých designéru a architektů. Od roku 2001 pracuje v autorské dvojici s fotografem Salimem Issou. V minulosti realizovali pod autorským jménem Stein-Issa konceptuální série (Beauty Fashion, Mimolimit, Space Cowboys), v roce 2005 dokončili projekt pro grant Hlavního města Prahy na téma Karlín. V roce 2006 vydali první publikaci Národní divadlo, sérii portrétů zachycující atmosféru první české scény. Dokumentovali také život vietnamské komunity v Sapě pod názvem Little Hanoi.  

Štěpánka Stein je také pedagožkou. Od září vede nově akreditovaný obor Módní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, spolupracuje na módních projektech s UMPRUM a působí na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. 

Za své práce získává mnoho ocenění – např. Czech Press Photo nebo Czech Grand Design. Její fotografie můžete znát jak z publikací a výstav, tak i z mnoha prestižních časopisů jako např. Harper’s Bazaar. 

 

Informace k přihláškám do skupiny Štěpánky Stein

Věk: 10 + 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků:

maximálně 10 žáků/studentů a jejich pedagogové 

K přihlášce, prosíme, připojte fotografie vytvořené žákem/ studentem (5 fotografií) – pokud váháte při jejich výběru, dejte přednost fotografiím osob, předmětů či architektury. Těšíme se na dopisy od žáků/studentů proč by se rádi dostali do této skupiny, a na doporučující dopisy od pedagogů, proč hlásí právě tohoto žáka či studenta. 

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023.

Archiv událostí 2023/2024
24/8/2023 - 27/8/2023 Kroměříž

I. Setkání Akademie MenART

25/11/2023 Praha

II. setkání Akademie MenART

24/2/2024 Praha - ateliér

III. Setkání Akademie MenART

6/4/2024 Praha - UMPRUM

IV. setkání Akademie MenART

9/6/2024 - 10/7/2024 Městská galerie Litomyšl

Výstava Na cestě - Smetanova výtvarná Litomyšl