Radek Baborák

lesní roh, dirigent / práce s orchestry

Vážení pedagogové, milí studenti,

mám radost, že vás mohu opět oslovit a pozvat ke spolupráci v rámci Stipendijní Akademie MenART. 

Po zkušenostech z minulých roků, které byly poznamenány pandemií, a často znemožnily nejvíce právě setkávání souborů a orchestrů, jejich koncerty i cestování, jsme dali s týmem MenARTu hlavy dohromady a přemýšleli, jak nejlépe zefektivnit naší edukační snahu. A proto jsme se rozhodli, pro změnu. Ne vy za námi, ale my budeme jezdit za vámi do vašich škol, k vašim orchestrům.

Novinkou bude i velké finále, v podobě vystoupení v rámci dvou velkých hudebních festivalů. Ti, kteří do tohoto speciálního orchestru budou pozváni, se setkají s ostatními účastníky, spoji síly při společných vystoupeních, a odvezou si do svých domovských škol i do dalšího života silný vzkaz. 

Ten je jednoduchý. Hudba a její provozování má smysl. Rozšiřuje obzory, přináší emoce, spojuje vnímavé lidi, je ku prospěchu jak těm, co ji poslouchají, tak těm, co ji studují a pak hrají.

Byl to právě školní orchestr, který mě dovedl k pochopení muziky a naučil mě ji poslouchat a vnímat spoluhráče kolem mne. Není vyloučeno, že se to stane i vám, a že účast na MenART orchestru bude pro vás vstupenkou do fantastické hudební říše. Jste v ní srdečně vítáni!

Těším se na viděnou a na slyšenou!

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Vystupoval na v koncertních sálech po celém světě a spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži. Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák v Mito Chamber Orchestra jako Ozawův asistent a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Od sezony 2021, je šéfdirigentem a dramaturgem ZSO Mariánské Lázně.

Významnou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble, Český hornový sbor a smyčcový soubor Pražští komorní sólisté. Dále je členem ansámblu Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově, souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktet a spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je též uměleckým vedoucím orchestru Česká Sinfonietta. Pravidelně účinkuje s celou plejádou mimořádných osobností, mezi něž patří klavíristé Yefim Bronfmann, András Schiff nebo Denis Kožuchin, houslisté Julian Rachlin, Janine Jansen či Boris Brovtsyn, violoncellista Julian Steckel, flétnista Emmanuel Pahud, hobojisté Albrecht Mayer, François Leleux nebo zpěváci Ian Bostridge, Thomas Quasthoff a Waltraud Mayer. V roce 2020 ho čeká debut s Vídeňskou filharmonií, kde se představí pod taktovkou Daniela Barenboima.

Radek Baborák začal studovat hru na lesní roh v osmi letech u profesora Karla Křenka, pokračoval na Pražské konzervatoři pod vedením profesora Bedřicha Tylšara. Hned po studiích mu bylo nabídnuto místo prvního hornisty v České filharmonii — zcela výjimečně bez konkurzu. V roce 1995 obdržel cenu Grammy Classic a Cenu Davidoff. Věnuje se též pedagogické činnosti — vyučuje na HAMU v Praze, berlínské Barenboim-Said Academy a hostuje na TOHO University Tokyo.

 

Výzva pro ročník 2022/2023

Zažijte inspirativní rok ve spolupráci s vynikajícím hudebníkem a dirigentem Radkem Baborákem naplněný novými výzvami, setkáními a společnou intenzivní prací a zakončený vystoupením na pódiích prestižních hudebních festivalů.

Práce ve skupině Radka Baboráka je určena zájemcům z řad aktivních pedagogů vedoucích fungující školní orchestry na ZUŠ a jejich žákům. Do programu mohou být zapojeny tři až čtyři orchestry, které s Radkem absolvují dva dny intenzivní práce v domovské ZUŠ orchestru.

Na základě těchto setkání bude vytvořen Orchestr MenART, který v rámci třídenního intenzivního soustředění pod vedením Radka Baboráka nastuduje repertoár, se kterým následně vystoupí na zahájení festivalu Pražské jaro na Kampě a na festivalu Smetanova Litomyšl.

Výběr žáků do Orchestru MenART provede mentor na základě proběhlých setkání po konzultaci s dirigentem orchestru. Soustředění Orchestru MenART je určeno pro vybrané žáky zapojených orchestrů, jejich pedagogy - dirigenty a vybrané stipendisty z dalších oborů.

 

Informace k přihláškám do skupiny Radka Baboráka

Účast v projektu je určena pro aktivní orchestry ZUŠ (cca 30 členů) a jejich vedoucího pedagoga.

Zájemce prosíme o zaslání shrnujícího pohledu pedagoga na práci orchestru (přístup k oboru, motivace, očekávání, se kterými se do projektu hlásí).

Dvě až tři skladby - ukázky realizovaných či rozpracovaných prací (může jít o work in progress ze zkoušky, nikoliv záznam celého koncertu) v délce do 5 minut.

Repertoár orchestru: přehled skladeb, na kterých orchestr aktuálně pracuje.

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: 3-4 orchestry.

Přihlášky přijímáme do 30. 3. 2022.

Archiv událostí 2022/2023
1/4/2022

Termíny setkání orchestrů Akademie MenART budou upřesněny

11/4/2023 - 13/4/2023

Soustředění orchestru MenART

27/5/2023 Nové město nad Metují

ZUŠ OPEN - Symfonický orchestr Decapoda ZUŠ Ústí nad Orlicí a Dechový orchestr Přelouč

2/6/2023 Mariánské Lázně

Koncert talentů MenART se Západočeským symfonickým orchestrem

3/6/2023 Mariánské Lázně - Kolonáda

Koncert talentů MenART se Západočeským symfonickým orchestrem