Jan Ostrý

příčná flétna

Vážení flétnisté, mám pro vás báječnou zprávu! Již potřetí jsme byli přizváni k úžasnému projektu Akademie MenART! Z vlastní zkušenosti vím, jak pro mě bylo důležité mít nejen výborné a nadšené pedagogy, tak jako máte vy, ale zažívat i nadšení z řady obohacujících setkání s jejich hudebními přáteli. Mým prvním učitelem byl prof. Václav Žilka, který nám na pořadech Dřevěná a Pražská píšťalka představoval tehdejší hvězdné interprety, například Smetanovo kvarteto, Petra Ebena či Jiřího Stivína. Během studia na konzervatoři nás pak prof. František Malotín zavedl na “flétnové dýchánky” k Milanu Munclingerovi, který nám pokaždé pouštěl nové nahrávky, které většinou dostal od svého přítele Jean-Pierre Rampala. Všechny tyto impulzy včetně mnoha dalších mě utvrzovaly v tom, že bych jednou chtěl být flétnistou. Všechny tyto impulsy mohu spolu s vámi znovu zažívat v zázemí skvělého týmu MenART. Moc se těším na naši společnou práci a budu doufat, že vám naše setkání upevní lásku k tak krásnému nástroji, jakým flétna je.

Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. V průběhu svého studia se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, K. Hünteler, A. Marion, J. Zoon, či K. Zoeller.

Vystupoval na významných koncertech a festivalech, mimo jiné na festivalu Styriarte v Grazu (založený pro projekty N. Harnoncourta), Haydn Festspiele v Eisenstadtu, pro Holandský rozhlas v Concertgebouw Amsterdam, festivalu Dny Pierra Bouleze v Lyonu a St.-Etienne (za vedení P. Bouleze), Pražském jaru, Svatováclavském hudebním festivalu, festivalu rozhlasu ORF Eggenberger Schosskonzerte v Grazu, Haydnovy hudební slavnosti, Martinů Fest ve Vídni, Mezinárodním flétnovém festivalu v Maastrichtu, festivalu Mitte Europa, Smetanově Litomyšli, festivalu Concentus Moravie (s PKF a J. Bělohlávkem), Saison Tchéque ve Francii a řadě dalších.

Spolupodílel se na řadě nahrávek pro vydavatelství Studio Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records, Český rozhlas, ORF, France Musique či Avro Klassiek. V koncertní sezoně 1999/2000 byl sólo-flétnistou v „Orchestre National de Lyon“, v sezóně 2001/2002 působil na stejném postu v „Den Norske Operaen Oslo“.

V současné době vede flétnové třídy na Pražské konzervatoři a Fakultě umění Ostravské univerzity. Jako vyhledávaný pedagog je zván k výuce na řadě mistrovských kurzů a účasti v odborných porotách, např. Academie International d’Eté v Nice, Internationale Meisterkurse ve Vaduzu, Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni, Conservatoire national supérieur de Musique v Lyonu, Concertino Praga a dalších. Od roku 2001 je stálým pedagogem na European Flute Academy v rakouském Fissu a od roku 2003 i na hudebních seminářích při festivalu Neuberger Kulturtage. Od univerzitního roku 2017/18 vyučuje též na „Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien“.

 

Informace k přihláškám do skupiny Jana Ostrého

Věk: od 10 let

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: 8 žáků a jejich pedagogové.

Repertoár pro video nahrávku: 2 skladby z odlišných období

Prosíme, ukázky nahrajte na YouTube a odkaz vložte do přihlášky.

Přihlášky přijímáme do 30. 3. 2022.

Archiv událostí 2022/2023
26/8/2022 - 28/8/2022 Kroměříž

I. setkání Akademie MenART

1/10/2022 Praha

II. setkání Akademie MenART

12/11/2022 Praha

III. setkání Akademie MenART

27/1/2023 Atrium Žižkov

Hudební Odyssea: Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý a jejich žáci

18/2/2023 Praha

IV. setkání Akademie MenART

15/4/2023 Praha

V. setkání Akademie MenART

13/5/2023 Praha

VI. setkání Akademie MenART

6/6/2023 Praha - Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

30/6/2023 Litomyšl

MenART pro Smetanovu Litomyšl - Zámecká jízdárna