Beata Hlavenková

Autorská tvorba - multižánrová skladba, klavír

Když jsem byla v šesté třídě, byla jsem vybrána spolu s dalšími v tehdejší lidušce do „speciální skladatelské hudební nauky”. Přicházeli jsme s prvními nápady, hráli si je, mluvili o hudbě. Doma se zas tatínek postaral o to, abych si byla schopná zahrát písničku, kterou mám ráda. To znamená melodie, akordy, pěkně podle sluchu. On sám viděl tóniny v barvách. Ve 12 jsem hrála v první kapele. Později v hudebce zase v „jazzové” formaci. Tohle vše se odehrálo ve Vendryni a v Třinci – místě sice velice industriálním, ale evidentně kulturně otevřeném. Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout. Já jsem za všechna tato setkání vděčná. Pak už byl jen krůček ke studiu na konzervatoři (za to zase vděčím mamince) a pak na další místa – do Prahy a USA. 

Těším se na vaše nápady, písničky, skladby, improvizace, vaši radost a zaujetí pro muziku, která vás často přenese do jiného světa, a věřte, že vy za tenhle dar, který v sobě budete rozvíjet, budete vděční. 

Beata Hlavenková, skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Držitelka již dvou cen Anděl vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě šest sólových alb, nejnovější Žijutě vyšlo na podzim 2021. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61, Zátopek či nejnověji Král Šumavy, vše v režii Davida Ondříčka. 

Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantika. Skládá hudbu pro divadlo a věnuje se také tvorbě pro děti. (Pišlické příběhy, Ó,ó,ó, vajíčko a další). 

Vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, navázala třemi roky na Konzervatoři Jaroslava Ježka, studia M.M. dokončila v roce 2004 na University of Massachusetts v USA  

v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. 

Stálou součástí její hudební dráhy je od samého začátku i pedagogická činnost. Působí na New York University v Praze, dříve též na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na JAMU v Brně, kde spolu s Patrikem Hlavenkou založili vůbec první vysokoškolská studia jazzové hudby v ČR. 

Věnuje se i soukromě hudebnímu mentoringu. 

 www.beatahlavenkova.com 

Třída je otevřena pro klavíristy i hráče na jiné nástroje, studenty oboru kompozice, kapelníky, aranžéry, songwritery.

Během setkání se budeme zabývat jednotlivými skladbami studentů, které bude Beata komentovat, upravovat a na jejich základě se též dotýkat všeobecných hudebních pravidel, zákonitostí či řemesla. Často se během setkání s Beatou poslouchá hudba, která se pak rozebírá. Setkávání jsou velmi inspirativní, otevřená, veselá a hudbou naplněná.

 

Informace k přihláškám do skupiny Beaty Hlavenkové

Věk: 12+ 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: 6 žáků a jejich pedagogové 

Repertoár pro nahrávku: 2 skladby vlastní či aranže a úpravy jiných skladeb/písní  

Prosíme, ukázky nahrajte na YouTube a do přihlášky vložte odkaz.  

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023.

 

 

Program 2023/2024
11/5/2024 Praha

VI. setkání Akademie MenART

19/5/2024 Divadlo Minor, Praha

ZUŠ Session autorské sekce Beaty Hlavenkové a pěvecké sekce Radky Fišarové

Archiv událostí 2023/2024
25/8/2023 - 27/8/2023 Kroměříž

I. Setkání Akademie MenART

7/10/2023 Praha

II. setkání Akademie MenART

25/11/2023 Praha

III. Setkání Akademie MenART

24/2/2024 Praha

IV. setkání Akademie MenART

13/4/2024 Praha

V. setkání Akademie MenART