20/6/2024

Časopis Bylo Nebylo

Publikace je výsledkem fotografického úkolu Bylo Nebylo výtvarné sekce 6. ročníku Stipendijní akademie MenART pod vedením Štěpánky Stein a Venduly Mlejnské

Fotografové velkoryse zpracovali téma „Bylo nebylo“ do fanouškovského časopisu Zin, které je skvělou generační výpovědí.  

Časopis je k zakoupení na výstavě NA CESTĚ v Městské galerii Litomyšl, která se koná do 10. července 2024

 

A co k fotografii říká Martina Svobodová, průvodkyně skupiny MenART?

“Do začátku tohoto školního roku jsem fotografii vnímala jako prostředek k zachycení pomíjivého okamžiku resp. k uchování vzpomínek, nebo jako novodobého poznámkového bloku. A tak jsem se v letošním ročníku ocitla v pro mě nezvyklé roli – nejméně poučeného účastníka MenARTu. Na rovinu přiznávám, že mě zaskočila nečekaná šíře jazyků, kterými fotografie může promlouvat: fotka jako vyprávění beze slov, jako doklad existence mizejícího, jako podnět k zahloubání, jako filosofický či existenciální dialog, jako návštěva, jako svědectví, jako výseč „reality“... Rok je příliš krátká doba k porozumění tolika jazyků. Ale dělám pokroky: doma jsme jednu grafiku vyměnili za fotku s hlubokým poselstvím. Přináší mi velkou radost a klid.”