STIPENDIJNÍ AKADEMIE 

MENTORINGU UMĚLECKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

AKTUALITY

oznamujeme složení nového ročníku 2021/22 -  těšíme se společný rok se všemi přijatými studenty!

Společně s mentory, kteří velmi pozorně procházeli Vaše ukázky a motivační dopisy děkujeme za velký zájem. Vážíme si času, který jste přípravám a výběru ukázek věnovali. Je úžasné vidět, kolik motivovaných a talentovaných mladých lidí má chuť na sobě pracovat. Do společného ročního programu jsme mohli vybrat jen menší část z Vás a rozhodování bylo obtížné. Všem, kteří pro tuto chvíli vybráni nebyli přejeme, aby se nenechali odradit a v uměleckém oboru, který si vybrali dále pokračovali s chutí. Odměnou bude společná radost a uspokojení z uměleckých prožitků.

​

Absolventi MenART na festivalu Americké jaro - ZUŠ Session

Srdečně zveme na absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové, který se uskuteční v pátek 18. června od 18:00 v experimentálním prostoru NoD. V rámci jednoho večera uslyšíte výsledky práce 14 muzikantů ve věku od 10 do 19 let, kteří Vás přesvědčí, že má smysl na sobě pracovat, že přicházející generace má co říci, a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní.

Více zde

​

Absolventi MenART na Pražském jaru

Srdečně vás zveme v úterý 25. května ke společnému sledování koncertu letošních absolventů Akademie MenART v oboru klasické hudby na festivalu Pražské jaro. Na koncertu s názvem Salon ZUŠ vystoupí stipendisté mentorů Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera, Ivo Kahánka a Jana Ostrého. Koncert můžete sledovat u nás na Facebooku nebo na webu Pražského jara

​

Vítáme v našem mentorském týmu Karla Košárka

S potěšením reagujeme na velký počet přihlášek v klavírní sekci, kde bývají početně nejmenší třídy. V našem mentorském týmu nově vítáme Karla Košárka, renomovaného klavíristu, vyhledávaného komorního hráče a zkušeného pedagoga.

​

Prodlužujeme termín přihlášek

Pozor! Termín pro odevzdání přihlášky do Akademie MenART na školní rok 2021/2022 s ohledem na omezený provoz ZUŠ prodlužujeme do 15. května. Nabízíme unikátní roční mentoringový program pod vedením předních umělců české hudební scény, výtvarného umění, divadla a tance. MenART je příležitost pracovat s mentory jakou jsou…

Více zde

​

Srdečně zveme na premiéru dokumentárního filmu Talent

Talent je dar. Jak s ním ale správně pracovat? Co přináší a co bere? Co znamená pro obdarované, jejich rodiče a pedagogy? O tom vypráví nový dokumentární film režiséra Martina Suchánka, který uvede Česká televize na programu ČT art 29. dubna od 21.35 hod. Snímek vznikl v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro a naší Stipendijní Akademií mentoringu uměleckého vzdělávání MenART.

Více zde

​

Gratulujeme našim absolventům!

MenART je mimo jiné skvělá příležitost si ujasnit, zda se vydat dále studovat přímo na umělecké školy. Těší nás, že mnoho z našich absolventů tuto cestu volí. Gratulujeme Vám k přijetí, stejně jako pedagogům a domovským ZUŠ. Držíme Vám palce na další cestě za umění. Neztratíme Vás z dohledu.

Více zde

​

Přihlášky do ročníku 2021/22 otevřeny do 30. 4. 2021 - NEVÁHEJTE!

Je nám velkou ctí, že můžeme oznámit jména průvodců na cestě za uměním v dalším, již IV. ročníku Stipendijní Akademie MenART.Cílem Akademie je podpora, vyhledávání a rozvoj mladých talentů a také podpora a inspirace jejich pedagogů.Akademie MenART je otevřena primárně pro žáky a pedagogy základních uměleckých škol, letos se poprvé otevírá i žákům 2. stupně ZŠ či studentům středních škol v doprovodu učitelů, kteří se jejich výuce věnují. Přihlášky přijímáme do 30. 4. 2021.

Více zde

​

Absolventské koncerty stipendistů klasických hudebních oborů

S radostí přinášíme druhou sérii vystoupení absolventů klasických hudebních oborů Stipendijní Akademie MenART, natáčených  na sklonku minulého roku v Sukově síni pražského Rudolfina. Jedná se o symbolickou tečku za společnou prací  stipendistů - žáků a pedagogů ZUŠ z celé ČR - ve skupinách mentorů ročníku 2019/2020. Epidemie nemoci COVID zásadně ovlivnil i výuku stipendistů. Stejně jako všichni ostatní, museli se žáci a pedagogové naučit pracovat s neustálými změnami a omezením. O to více si společných setkání vážíme – byly jedním ze světlých a pevných bodů.

Více zde

​

Absolventské koncerty stipendistů Beaty Hlavenkové a Radky Fišarové

S radostí přinášíme vystoupení absolventů hudebních oborů bez žánrových omezení Stipendijní Akademie MenART, natáčených  na sklonku minulého roku v experimentálním prostoru NoD. Jedná se o symbolickou tečku za společnou prací ve skupinách mentorů ročníku 2019/2020.

​

Více zde

ARCHIV

​

​

Vážení a milí přátelé,

​

s ohledem na omezení vyplývající z nouzového stavu a přímého dopadu na výuku na ZUŠ přistupujeme k posunu našich plánovaných produkcí do adventního času a to následujícím způsobem:

7. prosince - NoD, 19:00 - skupiny Beaty Hlavenkové a Radky Fišarové - v přítomnosti obou mentorek 

​

15. prosince - Sukova síň Rudolfina, 19:00 - skupiny Ivo Kahánka, Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera - v přítomnosti mentorů 

​

Na konci léta jsme odstartovali další ročník MenARTu s 11 skvělými mentory a 170 motivovanými stipendisty na palubě.V průběhu září se podařilo zrealizovat vícero krásných komunitně laděných ZUŠ OPEN, kde se Vaše školy a mnozí ze stipendistů též účastnili - jmenujme Neratov, Liteň či výstavu skupin Alžběty Skálové a Michala Gabriela v Berouně.

Vydali jsme obsáhlou přílohu Deníků ve všech regionech o práci a významu ZUŠek - k dispozici je ZDE.

​

Vaše práce je smysluplná. Jsme přesvědčeni, že je důležité předkládat argumenty o schopnosti zajistit hygienická pravidla, rozestupy a bezpečnost na školách, aby byla obnovena možnost prezenční výuky. ZUŠky nejsou doplňková volnočasová aktivita, jsou součástí systému základního vzdělávání.

Těšíme se na další společná setkávání!

Literárně-dramatická sekce ze ZUŠ Uherské Hradiště odstartovala v pohostinném zázemí divadla DRAK v Hradci Králové. Bylo to intenzivní s mnoha položenými otázkami, přesně tak jak to máme rádi! Děkujeme zkušené mentorce Dominice Špalkové. Teď už na startu ještě výtvarníci pod vedením Tomáše Císařovského a kompletní ročník bude zahájen.

Pro školní rok 2020/21 bylo vybráno 172 stipendistů napříč všemi uměleckými obory, kteří budou intenzivně pracovat s 11 mentory, předními umělci. 

Poslední srpnový víkend odstartovalo 9 skupin svou roční práci. Děkujeme všem mentorům za pečlivé vedení svých skupin a partnerům ZUŠ Kroměříž a Technické Universitě v Liberci za skvělé zázemí.

Páteční společná debata mentorů ukázala, že navzdory odlišným oborům, máme v přípravě mnoho společného.

Sobotní přednáška a debata s renomovaným koučem Marianem Jelínkem o rozvoji talentu a zdrojích vnitřní motivace nám velmi pomohla uspořádat si myšlenky.

Duslovu vilu Městské galerie v Berouně zaplnily od 29. července výsledky prací II. ročníku akademie výtvarných oborů. Pod vedením mentora sochaře Michala Gabriela se žáci spolu se svými pedagogy věnovali především tvorbě soch a plastik, které mimořádně vznikaly v modelovacím softwaru a na 3D tiskárnách. Studenti pod vedením další mentorky uplynulého ročníku akademie Alžběty Skálové vytvořili nevšední ilustrace, a to v provedení plošném i prostorovém. Součástí výstavy jsou i práce studentů ZUŠ V. Talicha, kteří pod vedením Andrey Borovské v letošním roce úspěšně absolvovali talentové přijímací zkoušky na střední umělecké školy. Výstava potrvá do 4. září.

Těšíme se na setkání nového ročníku v Kroměříži.

Rozloučení s letošním ročníkem bude probíhat na podzim. Srdečně Vás zveme na tyto akce, kde se představí stipendisté akademie MenART:

4. 7. 2020 – ZUŠ Open pro Večer dobré vůle – vybraní stipendisté MenART, Velehrad

29. 7. 2020 – Vernisáž výstavy Dva v jednom - stipendisté výtvarného oboru, Městská galerie v Berouně

5. 9. 2020 – ZUŠ Open na Zlín Film Festu - stipendisté pěvecké třídy Radky Fišarové a taneční skupina Jana Kodeta

12. 10.  2020 – Absolventský koncert stipendistů z hudebních tříd B. Hlavenkové a R. Fišarové, NoD

17. 10. 2020 – Absolventský koncert stipendistů z hudebních tříd K. Kněžíkové, I. Kahánka a J. Fišera, Rudolfinum - Sukova síň

6. 11. 2020 – ZUŠ Open v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha – vybraní stipendisté MenART

Vážení a milí uchazeči, rádi bych vám touto cestou upřímně poděkovali za váš zájem o účast ve III. ročníku stipendijní akademie MenART, jakož i za všechny krásné motivační dopisy a ukázky vaší práce. Velmi si vážíme energie a času, který jste do svých přihlášek vložili. Bohužel nebylo v našich silách vyhovět všem uchazečům, jakkoli to bylo pro naše mentory těžké rozhodování. Děkujeme mentorům za pečlivou přípravu a těšíme se na další společnou cestu uměleckým světem!

Večer, na který budeme všichni dlouho vzpomínat! Gratulujeme všem stipendistům k úžasným výkonům, jsme na vás neskutečně hrdí!

Děkujeme vám za pečlivou a zodpovědnou přípravu a za krásný zážitek, který jsme díky Vám mohli prožít. Děkujeme všem pedagogů a mentorům Kateřině Kněžíkové, Janu Fišerovi a Ivu Kahánkovi za inspiraci a pevné vedení. Děkujeme festivalu Pražské jaro za jedinečnou příležitost a vlídné přijetí. Podívejte se na záznam koncertu z kostela sv. Šimona a Judy.

Video

Děkujeme festivalu Pražské jaro, za zařazení koncertu našich stipendistů II. ročníku v oblasti klasické hudby Salon ZUŠ do svého programu. 

15. května se tak můžeme těšit na radost a pozitivní energii v přímém přenosu z kostela sv. Šimona a Judy. 17 mladých talentů ze skupin Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera a Iva Kahánka vystoupí v jedinečném programu sestaveném společně s mentory. Původně měl být koncert součástí jak koncertního programu Pražského jara, tak letošního programu happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Nyní zazní pouze online a bude věnován na podporu sbírky MUZIKANTI VOLNÁ NOHA.

termín pro hudební obory do 15. května

Děkujeme za Váš zájem o přihlášky do III. ročníku. S ohledem na početné dotazy z Vaší strany posouváme termín uzávěrek pro hudební obory do 15. května tak, aby bylo možné nahrávky do přihlášek pořídit v učebnách ZUŠ s doprovodem po znovuotevření individuální výuky na ZUŠ. Postačí základní nahrávka na mobilní telefon.

Modlitba pro budoucnost

Skvělý pianista a skladatel Tomáš Kačo složil Modlitbu pro budoucnost pro slavnostní vyvrcholení letošního ZUŠ Open. Naši stipendisté ze třídy Radky Fišarové ji nahráli ve svých domovech na mobilní telefony a Tomáš ji poté smíchal ve svém domácím studiu. Její poselství je v této době více než symbolické.

Děkujeme všem studentům za domácí nahrávky a mentorce Radce za skvělé vedení skupiny, fotky jsou z pracovního setkání od Zdeňky Hanákové, díky Lukáši Trnobranskému za grafickou podobu a všem, kteří dále pomohli se vznikem této online verze. Těšíme se, až Modlitbu pro budoucnost uslyšíme poprvé naživo!

Video

reportáž o MenARTu v dubnové harmonii

Reportáž o výuce není zrovna snadná disciplína. Děkujeme, že náš mediální partner Harmonie vnímá téma vzdělávání jako podstatné a děkujeme Alence Sojkové za poctivě strávený čas napříč několika víkendy s našimi mentory a stipendisty a zasvěcený vhled do této problematiky! Dubnové číslo časopisu přináší pětistránkovou reportáž o MenARTu ze všech únorových setkání.

Celé vydání Harmonie si můžete stáhnout mimořádně ZDARMA ZDE

Nezapomeňte, přihlášky do dalšího ročníku jsou otevřeny do konce dubna!

Solidarita a pomoc - #kulturažije

Přátelé, žijeme mimořádné okamžiky. Solidarita a pomoc je nezbytná napříč celou společností. V první linii samozřejmě nejurgentněji. Náš obor patří k těm zranitelným, kde budou dopady nutných opatření velmi citelné. Proto děkujeme Radkovi Baborákovi za iniciativu, která nás přirozeně oslovila, a které poskytujeme organizační zázemí. Založili jsme společně na Donio #kulturažije sbírku, která podpoří muzikanty na volné noze. Neváhejte se přidat. Podpořit umělce můžete ZDE!

termíny odevzdání přihlášek  nově 30. 4. 2020

Vážení přátelé, pedagogové, studenti,

současná situace a vydaná opatření v souvislosti s koronavirem samozřejmě přímo ovlivňují práci nás všech včetně příprav současného i nadcházejícího ročníku MenART. Situaci sledujeme a budeme přizpůsobovat možnostem.

V tuto chvíli posouváme termíny pro odevzdání přihlášek do dalšího ročníku na 30. 4. 2020.

Přejeme klidnou hlavu, ohleduplné okolí a soustředění na domácí přípravu.

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE

Podívejte se na krásnou reportáž České televize, která natáčela na III. víkendových setkáních žáků, pedagogů a mentorů Michala Gabriela, Alžběty Skálové, Jana Fišera a Jana Kodeta.

Přihlášky do III. ročníku akademie jsou spuštěny!

Máme velkou radost, že vám můžeme představit mentory pro rok 2020/2021. V klasické hudbě v mentoringu pokrčují pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer a nově také flétnista Jan Ostrý. Muzikálovému zpěvu se bude věnovat zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti v premiéře Marcel Bárta. Nově jsme zařadili obor souborová hra, které se bude věnovat muzikant, dirigent a umělec širokého záběru Radek Baborák.

S výtvarníky bude pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot a mentorem pro tanec bude již podruhé choreograf a tanečník Jan Kodet. Literárně dramatický obor povede dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková ve spolupráci s Divadlem Drak.

​

Těšíme se na vaše přihlášky.

​

UZÁVĚRKA - DO 31. 3. 2020!

Slavnostní třešinkou na dortu II. ročníku MenART budou koncerty v rámci oficiálních programů MHF Pražské jaro a MHF Smetanova Litomyšl, kde zazáří naši stipendisté. 

​

15. května v Anežském klášteře (MHF Pražské jaro) se na koncertě představí mladí talenti mentorů Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera, Iva Kahánka a Jana Kodeta.

16. května rozezní Jazzdock (MHF Pražské jaro) jazz & muzikál pod taktovkou stipendistů Beaty Hlavenkové, Radky Fišarové a Viliama Dočolomanského.

​

20. června vyvrcholí II. ročník MenARTu v zámecké Jízdárně v rámci MHF Smetanova Litomyšl, kdy stipendisté vzdají hold Ludwigu van Beethovenovi i jeho pokračovatelům. Účinkují vybraní stipendisté ze skupin Iva Kahánka, Kateřiny Kněžíkové a Jana Fišera.

Srdečně zveme vás i vaše blízké ke sdílené radosti z umění a přehlídky celoroční píle studentů.

Intenzivní startovní víkend MenART je za námi. Velké díky mentorům Ivu Kahánkovi, Beatě Hlavenkové, Janu Fišerovi, Radce Fišarové, Alžbětě Skálové a Viliamovi Dočolomanskému za strhující výukové bloky. Přejeme všem stipendistům dobrý start školního roku a odhodlání při práci na úkolech do dalšího setkání. Děkujeme ZUŠce Kroměříž a paní ředitelce Ivoně Křivánkové za fantastické zázemí a přijetí.

S našimi stipendisty jsme se v rámci festivalu Pražské jaro 31. května vydali na fascinující cestu uměním. Malí umělci připravili krásný program v Anežském klášteře, který symbolicky zapadal do termínu ZUŠ Open. Děkujeme, mladým talentům, že mají chuť na sobě pracovat a všem mentorům za velkorysé sdílení zkušeností. 

Všechny srdečně zveme na velkolepé zakončení jejich společné cesty, která vyvrcholí koncerty stipendistů a mentorů v sobotu 22. června na festivalu Smetanova Litomyšl. Více informací a vstupenky na www.smetanovalitomysl.cz.

I. ročník byl slavnostně ukočen 22. června na Smetanově Litomyšli.

​

Děkujeme mentorům za otevřenost a chuť předávat.

Děkujeme studentům za odvahu a chuť na sobě pracovat.

Děkujeme zapojeným pedagogům za velkorysou časovou investici vedenou chutí být reálnými inspirátory.

Děkujeme rodičům a ředitelům ZUŠek za aktivní podporu celého procesu.

Děkujeme našim partnerům a mecenášům za podporu uměleckého vzdělávání.

​

Osobně děkuji celému týmu MenART a NF Magdaleny Kožené za víru a energii spojenou s přípravou celého projektu. 

Dana Syrová

​

​

​

MenART 2019/20 slavnostně zahájíme 30. 8. - 1. 9. 2019 v Kroměříži. Těšíme se na Vás.

​

​

II. ročník MenARTu 

II. ročník MenARTu se již na základě Vašich žádostí bude věnovat všem 4 oborům, které se na ZUŠ vyučují.

S radostí ohlašujeme, že MenART 2019/20 povedou níže uvedené osobnosti.

Ladíme detaily, přihlášky budou otevřeny v lednu 2019.

​

Klasická hudba

Jan Fišer - housle

Kateřina Kněžíková - klasický zpěv

Ivo Kahánek - klavír

​

Autorská hudba

Radka Fišarová - muzikálový zpěv

Beata Hlavenková - klavír a aranže

​

Výtvarné umění

Alžběta Skálová - malba

Michal Gabriel - sochařství

​

Literárně dramatický obor

Viliam Dočolomanský

​

Tanec

Jan Kodet

Program MenART v Kroměříži zahájen 

24. - 26. 8. 2018  - 120 stipendistů, 4 pracovní bloky s mentory, společná páteční debata, 2 sobotní koncerty a nezapomenutelná noční performance Petra Nikla v překrásných kroměřížských zahradách. 

​

Děkujeme všem mentorům a stipendistům za pracovní nasazení a tvůrčí atmosféru plnou důvěry - přejeme, aby vám vydrželo do nadcházejícího školního roku. Nezapomeňte “na konci každé cesty čeká rozcestí”, Petr Nikl.

Děkujeme ZUŠ Kroměříž pod vedením paní ředitelky Ivony Křivánkové a jejímu týmu za skvělé zázemí.

Facebook
Instagram @menart_umeleckevzdelavani

ve spolupráci

PATRON PROJEKTU