AKTUALITY

oznamujeme složení nového ročníku 2021/22 -  těšíme se společný rok se všemi přijatými studenty!

Společně s mentory, kteří velmi pozorně procházeli Vaše ukázky a motivační dopisy děkujeme za velký zájem. Vážíme si času, který jste přípravám a výběru ukázek věnovali. Je úžasné vidět, kolik motivovaných a talentovaných mladých lidí má chuť na sobě pracovat. Do společného ročního programu jsme mohli vybrat jen menší část z Vás a rozhodování bylo obtížné. Všem, kteří pro tuto chvíli vybráni nebyli přejeme, aby se nenechali odradit a v uměleckém oboru, který si vybrali dále pokračovali s chutí. Odměnou bude společná radost a uspokojení z uměleckých prožitků.


Absolventi MenART na festivalu Americké jaro - ZUŠ Session

Srdečně zveme na absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové, který se uskuteční v pátek 18. června od 18:00 v experimentálním prostoru NoD. V rámci jednoho večera uslyšíte výsledky práce 14 muzikantů ve věku od 10 do 19 let, kteří Vás přesvědčí, že má smysl na sobě pracovat, že přicházející generace má co říci, a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní.

Více zde


Absolventi MenART na Pražském jaru

Srdečně vás zveme v úterý 25. května ke společnému sledování koncertu letošních absolventů Akademie MenART v oboru klasické hudby na festivalu Pražské jaro. Na koncertu s názvem Salon ZUŠ vystoupí stipendisté mentorů Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera, Ivo Kahánka a Jana Ostrého. Koncert můžete sledovat u nás na Facebooku nebo na webu Pražského jara


Vítáme v našem mentorském týmu Karla Košárka

S potěšením reagujeme na velký počet přihlášek v klavírní sekci, kde bývají početně nejmenší třídy. V našem mentorském týmu nově vítáme Karla Košárka, renomovaného klavíristu, vyhledávaného komorního hráče a zkušeného pedagoga.


Prodlužujeme termín přihlášek

Pozor! Termín pro odevzdání přihlášky do Akademie MenART na školní rok 2021/2022 s ohledem na omezený provoz ZUŠ prodlužujeme do 15. května. Nabízíme unikátní roční mentoringový program pod vedením předních umělců české hudební scény, výtvarného umění, divadla a tance. MenART je příležitost pracovat s mentory jakou jsou…

Více zde


Srdečně zveme na premiéru dokumentárního filmu Talent

Talent je dar. Jak s ním ale správně pracovat? Co přináší a co bere? Co znamená pro obdarované, jejich rodiče a pedagogy? O tom vypráví nový dokumentární film režiséra Martina Suchánka, který uvede Česká televize na programu ČT art 29. dubna od 21.35 hod. Snímek vznikl v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro a naší Stipendijní Akademií mentoringu uměleckého vzdělávání MenART.

Více zde


Gratulujeme našim absolventům!

MenART je mimo jiné skvělá příležitost si ujasnit, zda se vydat dále studovat přímo na umělecké školy. Těší nás, že mnoho z našich absolventů tuto cestu volí. Gratulujeme Vám k přijetí, stejně jako pedagogům a domovským ZUŠ. Držíme Vám palce na další cestě za umění. Neztratíme Vás z dohledu.

Více zde


Přihlášky do ročníku 2021/22 otevřeny do 30. 4. 2021 - NEVÁHEJTE!

Je nám velkou ctí, že můžeme oznámit jména průvodců na cestě za uměním v dalším, již IV. ročníku Stipendijní Akademie MenART.Cílem Akademie je podpora, vyhledávání a rozvoj mladých talentů a také podpora a inspirace jejich pedagogů.Akademie MenART je otevřena primárně pro žáky a pedagogy základních uměleckých škol, letos se poprvé otevírá i žákům 2. stupně ZŠ či studentům středních škol v doprovodu učitelů, kteří se jejich výuce věnují. Přihlášky přijímáme do 30. 4. 2021.

Více zde


Absolventské koncerty stipendistů klasických hudebních oborů

S radostí přinášíme druhou sérii vystoupení absolventů klasických hudebních oborů Stipendijní Akademie MenART, natáčených  na sklonku minulého roku v Sukově síni pražského Rudolfina. Jedná se o symbolickou tečku za společnou prací  stipendistů - žáků a pedagogů ZUŠ z celé ČR - ve skupinách mentorů ročníku 2019/2020. Epidemie nemoci COVID zásadně ovlivnil i výuku stipendistů. Stejně jako všichni ostatní, museli se žáci a pedagogové naučit pracovat s neustálými změnami a omezením. O to více si společných setkání vážíme – byly jedním ze světlých a pevných bodů.

Více zde


Absolventské koncerty stipendistů Beaty Hlavenkové a Radky Fišarové

S radostí přinášíme vystoupení absolventů hudebních oborů bez žánrových omezení Stipendijní Akademie MenART, natáčených  na sklonku minulého roku v experimentálním prostoru NoD. Jedná se o symbolickou tečku za společnou prací ve skupinách mentorů ročníku 2019/2020.


Více zde

ARCHIVVážení a milí přátelé,


s ohledem na omezení vyplývající z nouzového stavu a přímého dopadu na výuku na ZUŠ přistupujeme k posunu našich plánovaných produkcí do adventního času a to následujícím způsobem:

7. prosince - NoD, 19:00 - skupiny Beaty Hlavenkové a Radky Fišarové - v přítomnosti obou mentorek 


15. prosince - Sukova síň Rudolfina, 19:00 - skupiny Ivo Kahánka, Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera - v přítomnosti mentorů 


Na konci léta jsme odstartovali další ročník MenARTu s 11 skvělými mentory a 170 motivovanými stipendisty na palubě.V průběhu září se podařilo zrealizovat vícero krásných komunitně laděných ZUŠ OPEN, kde se Vaše školy a mnozí ze stipendistů též účastnili - jmenujme Neratov, Liteň či výstavu skupin Alžběty Skálové a Michala Gabriela v Berouně.

Vydali jsme obsáhlou přílohu Deníků ve všech regionech o práci a významu ZUŠek - k dispozici je ZDE.


Vaše práce je smysluplná. Jsme přesvědčeni, že je důležité předkládat argumenty o schopnosti zajistit hygienická pravidla, rozestupy a bezpečnost na školách, aby byla obnovena možnost prezenční výuky. ZUŠky nejsou doplňková volnočasová aktivita, jsou součástí systému základního vzdělávání.

Těšíme se na další společná setkávání!

Literárně-dramatická sekce ze ZUŠ Uherské Hradiště odstartovala v pohostinném zázemí divadla DRAK v Hradci Králové. Bylo to intenzivní s mnoha položenými otázkami, přesně tak jak to máme rádi! Děkujeme zkušené mentorce Dominice Špalkové. Teď už na startu ještě výtvarníci pod vedením Tomáše Císařovského a kompletní ročník bude zahájen.

Pro školní rok 2020/21 bylo vybráno 172 stipendistů napříč všemi uměleckými obory, kteří budou intenzivně pracovat s 11 mentory, předními umělci. 

Poslední srpnový víkend odstartovalo 9 skupin svou roční práci. Děkujeme všem mentorům za pečlivé vedení svých skupin a partnerům ZUŠ Kroměříž a Technické Universitě v Liberci za skvělé zázemí.

Páteční společná debata mentorů ukázala, že navzdory odlišným oborům, máme v přípravě mnoho společného.

Sobotní přednáška a debata s renomovaným koučem Marianem Jelínkem o rozvoji talentu a zdrojích vnitřní motivace nám velmi pomohla uspořádat si myšlenky.

Duslovu vilu Městské galerie v Berouně zaplnily od 29. července výsledky prací II. ročníku akademie výtvarných oborů. Pod vedením mentora sochaře Michala Gabriela se žáci spolu se svými pedagogy věnovali především tvorbě soch a plastik, které mimořádně vznikaly v modelovacím softwaru a na 3D tiskárnách. Studenti pod vedením další mentorky uplynulého ročníku akademie Alžběty Skálové vytvořili nevšední ilustrace, a to v provedení plošném i prostorovém. Součástí výstavy jsou i práce studentů ZUŠ V. Talicha, kteří pod vedením Andrey Borovské v letošním roce úspěšně absolvovali talentové přijímací zkoušky na střední umělecké školy. Výstava potrvá do 4. září.

Těšíme se na setkání nového ročníku v Kroměříži.

Rozloučení s letošním ročníkem bude probíhat na podzim. Srdečně Vás zveme na tyto akce, kde se představí stipendisté akademie MenART:

4. 7. 2020 – ZUŠ Open pro Večer dobré vůle – vybraní stipendisté MenART, Velehrad

29. 7. 2020 – Vernisáž výstavy Dva v jednom - stipendisté výtvarného oboru, Městská galerie v Berouně

5. 9. 2020 – ZUŠ Open na Zlín Film Festu - stipendisté pěvecké třídy Radky Fišarové a taneční skupina Jana Kodeta

12. 10.  2020 – Absolventský koncert stipendistů z hudebních tříd B. Hlavenkové a R. Fišarové, NoD

17. 10. 2020 – Absolventský koncert stipendistů z hudebních tříd K. Kněžíkové, I. Kahánka a J. Fišera, Rudolfinum - Sukova síň

6. 11. 2020 – ZUŠ Open v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha – vybraní stipendisté MenART

Vážení a milí uchazeči, rádi bych vám touto cestou upřímně poděkovali za váš zájem o účast ve III. ročníku stipendijní akademie MenART, jakož i za všechny krásné motivační dopisy a ukázky vaší práce. Velmi si vážíme energie a času, který jste do svých přihlášek vložili. Bohužel nebylo v našich silách vyhovět všem uchazečům, jakkoli to bylo pro naše mentory těžké rozhodování. Děkujeme mentorům za pečlivou přípravu a těšíme se na další společnou cestu uměleckým světem!

Večer, na který budeme všichni dlouho vzpomínat! Gratulujeme všem stipendistům k úžasným výkonům, jsme na vás neskutečně hrdí!

Děkujeme vám za pečlivou a zodpovědnou přípravu a za krásný zážitek, který jsme díky Vám mohli prožít. Děkujeme všem pedagogů a mentorům Kateřině Kněžíkové, Janu Fišerovi a Ivu Kahánkovi za inspiraci a pevné vedení. Děkujeme festivalu Pražské jaro za jedinečnou příležitost a vlídné přijetí. Podívejte se na záznam koncertu z kostela sv. Šimona a Judy.

Video

Děkujeme festivalu Pražské jaro, za zařazení koncertu našich stipendistů II. ročníku v oblasti klasické hudby Salon ZUŠ do svého programu. 

15. května se tak můžeme těšit na radost a pozitivní energii v přímém přenosu z kostela sv. Šimona a Judy. 17 mladých talentů ze skupin Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera a Iva Kahánka vystoupí v jedinečném programu sestaveném společně s mentory. Původně měl být koncert součástí jak koncertního programu Pražského jara, tak letošního programu happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Nyní zazní pouze online a bude věnován na podporu sbírky MUZIKANTI VOLNÁ NOHA.

termín pro hudební obory do 15. května

Děkujeme za Váš zájem o přihlášky do III. ročníku. S ohledem na početné dotazy z Vaší strany posouváme termín uzávěrek pro hudební obory do 15. května tak, aby bylo možné nahrávky do přihlášek pořídit v učebnách ZUŠ s doprovodem po znovuotevření individuální výuky na ZUŠ. Postačí základní nahrávka na mobilní telefon.

Modlitba pro budoucnost

Skvělý pianista a skladatel Tomáš Kačo složil Modlitbu pro budoucnost pro slavnostní vyvrcholení letošního ZUŠ Open. Naši stipendisté ze třídy Radky Fišarové ji nahráli ve svých domovech na mobilní telefony a Tomáš ji poté smíchal ve svém domácím studiu. Její poselství je v této době více než symbolické.

Děkujeme všem studentům za domácí nahrávky a mentorce Radce za skvělé vedení skupiny, fotky jsou z pracovního setkání od Zdeňky Hanákové, díky Lukáši Trnobranskému za grafickou podobu a všem, kteří dále pomohli se vznikem této online verze. Těšíme se, až Modlitbu pro budoucnost uslyšíme poprvé naživo!

Video

reportáž o MenARTu v dubnové harmonii

Reportáž o výuce není zrovna snadná disciplína. Děkujeme, že náš mediální partner Harmonie vnímá téma vzdělávání jako podstatné a děkujeme Alence Sojkové za poctivě strávený čas napříč několika víkendy s našimi mentory a stipendisty a zasvěcený vhled do této problematiky! Dubnové číslo časopisu přináší pětistránkovou reportáž o MenARTu ze všech únorových setkání.

Celé vydání Harmonie si můžete stáhnout mimořádně ZDARMA ZDE

Nezapomeňte, přihlášky do dalšího ročníku jsou otevřeny do konce dubna!

Solidarita a pomoc - #kulturažije

Přátelé, žijeme mimořádné okamžiky. Solidarita a pomoc je nezbytná napříč celou společností. V první linii samozřejmě nejurgentněji. Náš obor patří k těm zranitelným, kde budou dopady nutných opatření velmi citelné. Proto děkujeme Radkovi Baborákovi za iniciativu, která nás přirozeně oslovila, a které poskytujeme organizační zázemí. Založili jsme společně na Donio #kulturažije sbírku, která podpoří muzikanty na volné noze. Neváhejte se přidat. Podpořit umělce můžete ZDE!

termíny odevzdání přihlášek  nově 30. 4. 2020

Vážení přátelé, pedagogové, studenti,

současná situace a vydaná opatření v souvislosti s koronavirem samozřejmě přímo ovlivňují práci nás všech včetně příprav současného i nadcházejícího ročníku MenART. Situaci sledujeme a budeme přizpůsobovat možnostem.

V tuto chvíli posouváme termíny pro odevzdání přihlášek do dalšího ročníku na 30. 4. 2020.

Přejeme klidnou hlavu, ohleduplné okolí a soustředění na domácí přípravu.

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE

Podívejte se na krásnou reportáž České televize, která natáčela na III. víkendových setkáních žáků, pedagogů a mentorů Michala Gabriela, Alžběty Skálové, Jana Fišera a Jana Kodeta.

Přihlášky do III. ročníku akademie jsou spuštěny!

Máme velkou radost, že vám můžeme představit mentory pro rok 2020/2021. V klasické hudbě v mentoringu pokrčují pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer a nově také flétnista Jan Ostrý. Muzikálovému zpěvu se bude věnovat zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti v premiéře Marcel Bárta. Nově jsme zařadili obor souborová hra, které se bude věnovat muzikant, dirigent a umělec širokého záběru Radek Baborák.

S výtvarníky bude pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot a mentorem pro tanec bude již podruhé choreograf a tanečník Jan Kodet. Literárně dramatický obor povede dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková ve spolupráci s Divadlem Drak.


Těšíme se na vaše přihlášky.


UZÁVĚRKA - DO 31. 3. 2020!

Slavnostní třešinkou na dortu II. ročníku MenART budou koncerty v rámci oficiálních programů MHF Pražské jaro a MHF Smetanova Litomyšl, kde zazáří naši stipendisté. 


15. května v Anežském klášteře (MHF Pražské jaro) se na koncertě představí mladí talenti mentorů Kateřiny Kněžíkové, Jana Fišera, Iva Kahánka a Jana Kodeta.

16. května rozezní Jazzdock (MHF Pražské jaro) jazz & muzikál pod taktovkou stipendistů Beaty Hlavenkové, Radky Fišarové a Viliama Dočolomanského.


20. června vyvrcholí II. ročník MenARTu v zámecké Jízdárně v rámci MHF Smetanova Litomyšl, kdy stipendisté vzdají hold Ludwigu van Beethovenovi i jeho pokračovatelům. Účinkují vybraní stipendisté ze skupin Iva Kahánka, Kateřiny Kněžíkové a Jana Fišera.

Srdečně zveme vás i vaše blízké ke sdílené radosti z umění a přehlídky celoroční píle studentů.

Intenzivní startovní víkend MenART je za námi. Velké díky mentorům Ivu Kahánkovi, Beatě Hlavenkové, Janu Fišerovi, Radce Fišarové, Alžbětě Skálové a Viliamovi Dočolomanskému za strhující výukové bloky. Přejeme všem stipendistům dobrý start školního roku a odhodlání při práci na úkolech do dalšího setkání. Děkujeme ZUŠce Kroměříž a paní ředitelce Ivoně Křivánkové za fantastické zázemí a přijetí.

S našimi stipendisty jsme se v rámci festivalu Pražské jaro 31. května vydali na fascinující cestu uměním. Malí umělci připravili krásný program v Anežském klášteře, který symbolicky zapadal do termínu ZUŠ Open. Děkujeme, mladým talentům, že mají chuť na sobě pracovat a všem mentorům za velkorysé sdílení zkušeností. 

Všechny srdečně zveme na velkolepé zakončení jejich společné cesty, která vyvrcholí koncerty stipendistů a mentorů v sobotu 22. června na festivalu Smetanova Litomyšl. Více informací a vstupenky na www.smetanovalitomysl.cz.

I. ročník byl slavnostně ukočen 22. června na Smetanově Litomyšli.


Děkujeme mentorům za otevřenost a chuť předávat.

Děkujeme studentům za odvahu a chuť na sobě pracovat.

Děkujeme zapojeným pedagogům za velkorysou časovou investici vedenou chutí být reálnými inspirátory.

Děkujeme rodičům a ředitelům ZUŠek za aktivní podporu celého procesu.

Děkujeme našim partnerům a mecenášům za podporu uměleckého vzdělávání.


Osobně děkuji celému týmu MenART a NF Magdaleny Kožené za víru a energii spojenou s přípravou celého projektu. 

Dana Syrová
MenART 2019/20 slavnostně zahájíme 30. 8. - 1. 9. 2019 v Kroměříži. Těšíme se na Vás.II. ročník MenARTu 

II. ročník MenARTu se již na základě Vašich žádostí bude věnovat všem 4 oborům, které se na ZUŠ vyučují.

S radostí ohlašujeme, že MenART 2019/20 povedou níže uvedené osobnosti.

Ladíme detaily, přihlášky budou otevřeny v lednu 2019.


Klasická hudba

Jan Fišer - housle

Kateřina Kněžíková - klasický zpěv

Ivo Kahánek - klavír


Autorská hudba

Radka Fišarová - muzikálový zpěv

Beata Hlavenková - klavír a aranže


Výtvarné umění

Alžběta Skálová - malba

Michal Gabriel - sochařství


Literárně dramatický obor

Viliam Dočolomanský


Tanec

Jan Kodet

Program MenART v Kroměříži zahájen 

24. - 26. 8. 2018  - 120 stipendistů, 4 pracovní bloky s mentory, společná páteční debata, 2 sobotní koncerty a nezapomenutelná noční performance Petra Nikla v překrásných kroměřížských zahradách. 


Děkujeme všem mentorům a stipendistům za pracovní nasazení a tvůrčí atmosféru plnou důvěry - přejeme, aby vám vydrželo do nadcházejícího školního roku. Nezapomeňte “na konci každé cesty čeká rozcestí”, Petr Nikl.

Děkujeme ZUŠ Kroměříž pod vedením paní ředitelky Ivony Křivánkové a jejímu týmu za skvělé zázemí.

ve spolupráci

PATRON PROJEKTU